piątek, 26 lipca 2013

Ziarno, Grain



Stal w zależności od tego jak się ją potraktuje może mieć różną strukturę wewnętrzną, a ta ma wpływ na właściwości narzędzia z niej wykonanego. We wpisie, w którym pokazałem, jak zrobić szablę, wspomniałem o wyżarzaniu stali w celu rozdrobnienia ziarna. Stal o równomiernym, drobnym ziarnie będzie odporniejsza na uderzenia i pęknięcia niż stal o ziarnie grubym. Zdjęcia poniżej przedstawiają skalę wzorców przełomów Jernkontoret (lub ASTM) oraz próbki stali N8E o różnej ziarnistości.

Depending on the way of treatment steel may get different structure, which influences properties of tools made of it. In post, where I showed how to make a saber, I mentioned about annealing the material to make the grain tinier. Tiny and evenly grained steel is more durable for hit shocks and breaks than thick grained one. Pictures below show Jernkontoret scale (breaking test – ASTM) and samples of N8E steel of different grain structure.
Skala wzorców przełomów Jernkontoret.


Ten kawałek najpierw wyżarzyłem i swobodnie wystudziłem, a następnie zahartowałem w wodzie z temperatury ok. 800stC. Grubość ziarna wynosi ok. JK 8

This piece was annealed easy cooled and then hardened from 800C (1470F). Grain is about 8 in Jernkontoret scale.


Ten zaś mocno przegrzałem – do temperatury ok. 1200stC i tak samo zanurzyłem w wodzie.

This one was overheated to the temperature of about 1200C (2200F) and sank in water in the same way.

2 komentarze:

  1. czyli segregacja dendryczna w obszarze ziarn została usunięta (czy jakoś tak). może w przyszłości uda mi się złożyć zamówienie na rzymski hełm.
    ps. świetny blog

    OdpowiedzUsuń
  2. Jakoś tak ;-) W terminologii fachowej nie jestem najlepszy - jestem tylko kowalem, i to młodym, a nie metalurgiem ;-P
    Dzięki za uznanie. A jakiś wzór hełmu możesz podesłać, cobym się z nim "oswoił" ;-)

    OdpowiedzUsuń