środa, 29 maja 2013

Rękojeść szabli, Hilt of saber




Rękojeść szabli

Na początek wypadałoby przeprosić za długą przerwę. Obiecuję to nadrobić w nadchodzących tygodniach. W głowie układa mi się kilka pomysłów na wpisy, które dla wielu mogą być interesujące.

Ostatnio sąsiadka dała mi od znajomego starą głownię szabli z prośbą, bym dorobił rękojeść. Niestety nie udało mi się zidentyfikować co to była za szabla, z jakiego okresu i jak mogła wyglądać oryginalna rękojeść, bowiem wszelkie wybite u nasady głowni znaki zostały zniszczone przez korozję oraz dotychczasowe próby czyszczenia tej broni. Rękojeść jest więc moją wolną twórczością.

Kilka słów o szablach.
Wojciech Zabłocki w swojej książce „Cięcia prawdziwą szablą”* pisze: „Przez szablę rozumiemy oręż biały o głowni zakrzywionej, długości od 750 do 900 mm, służący do walki cięciem i pchnięciem.”
Szabla zaczęła w Polsce wypierać miecz w XVI w, by z czasem stać się właściwie jedyną słuszną bronią w naszym kraju. Jaka jest różnica między mieczem a szablą? Otóż prosta głownia miecza przy zetknięciu się z celem rąbie, a zakrzywiona głownia szabli tnie i to właśnie zadecydowało o tym, że stała się tak powszechna. Szabla była zarówno skuteczną bronią stosowaną przez wojsko, jak i symbolem wyróżniającym szlachcica od reszty społeczeństwa. W Polsce wykształciło się kilka typów szabel, z których najsłynniejszy to szabla husarska, której nazwa pochodzi od legendarnej i budzącej strach i panikę Husarii – przypomnijmy, że Husaria od momentu utworzenia ok. 1500 roku przez 150 lat miała na swym koncie wyłącznie wygrane bitwy. Do dziś w Wojsku Polskim tradycyjnie używa się szabel paradnych na rozmaitych uroczystościach.

-------
* Wojciech Zabłocki. “Cięcia prawdziwą szablą”. Wydawnictwo Sport i Turystyka 1989


-------

Hilt of saber

To begin with it would be kind to apologize for a long absence. I promise to make it up in forthcoming weeks. I bear in mind some ideas of posts, that may by interesting for many readers.

Recently my neighbour has asked me to make a hilt to an old saber for her friend . Unfortunately I have not identified what model of saber it was, neither from what age it was, so I was not able to work out how the original hilt used to look like. All the marks on blade were destroyed by corrosion and attempts of cleaning. The hilt is my “free style”.

Briefly about sabers.
Polish champion Wojciech Zablocki in his book “Cuts with real saber” writes “Saber means cold steel with bent blade 750 to 900 mm long dedicated to fight with cutting and stabbing” (my interpretation). Saber had replaced sword in Poland in XVI century and became main weapon in our country. What’s the difference between sword and saber? Straight sword chops the target while bend blade of saber cuts and thank to this phenomenon it became so common. Saber used to be an efficient soldiers’ weapon and a symbol distinguishing a noble amongst society. The most famous type of saber in Poland was hussar saber. The name comes from Husaria – a legendary cavalry, probably the best in World’s history, that used to spread fear and panic on battlefields. Lets mention this formation had won all battles for 150 years since it was created in about 1500 a.d. Till nowadays Polish army use sabers as a traditional decoration during celebrations.




1 komentarz: